Czekolada, cukierki, ciasta, babeczki, napoje gazowane – wiele osób nie wyobraża sobie bez nich życia. Niestety, produkty te nie należą do najzdrowszych, głównie z uwagi na ilość zawartego w nich cukru, mogącego powodować nie tylko otyłość, ale szereg innych, o wiele groźniejszych chorób. Jak zrezygnować ze słodyczy?
Najważniejszą sprawą jest uświadomienie sobie tego, jaki wpływ na organizm człowieka mają słodkie produkty. Uzależnienie od cukru – często równie silne, jak od alkoholu czy tytoniu – jest dziś bardzo powszechne i wiąże się z wciąż niską świadomością społeczną odnośnie jego szkodliwości. Warto więc poczytać nieco na ten temat, zasięgnąć opinii specjalistów, nauczyć się analizować skład produktów. Dla wielu osób już sama wiedza w tym zakresie jest skutecznym „odstraszaczem” i zniechęca do spożywania cukru.
Jak uniknąć pokusy sięgnięcia po coś słodkiego?
Nie zawsze uświadomienie sobie niekorzystnego działania cukru jest wystarczające. Dobrze więc podczas robienia zakupów omijać szerokim łukiem działy, których półki uginają się od słodyczy. Zmniejsza się wtedy pokusa i chęć zjedzenia czegoś słodkiego. Z tego samego powodu dobrze jest pozbyć się z domu wszelkich produktów, zawierających cukier. Warto wspomnieć, że nie są to jedynie klasyczne smakołyki, jak batony, ciastka czy cukierki, ale również napoje gazowane, soki na bazie syropu glukozowo-fruktozowego, kolorowe deserki i jogurty czy płatki czekoladowe do mleka.
Czym zastąpić słodycze?
Usuwanie cukru z diety nie jest łatwe, ale można spróbować zastąpić go innymi produktami. Uzależnienie od podjadania słodkich przekąsek warto zamienić na chrupanie orzechów, bakalii, owoców czy warzyw. Zamiast niezdrowych napojów, zawierających ogromne ilości cukru, można pić wodę z dodatkiem cytryny lub herbaty owocowe. Dobrym rozwiązaniem jest także przygotowanie alternatywy w postaci własnoręcznie wykonanych przysmaków, które nie zawierają cukru. Mnóstwo inspiracji i przepisów można znaleźć choćby w internecie. Warto także zwiększyć aktywność fizyczną i zdrowo, regularnie się odżywiać, by organizm nie odczuwał głodu i nie podpowiadał skosztowania czegoś słodkiego.
Mi się udało odstawić słodycze – pierwszy i drugi dzień były najgorsze, później jakoś to idzie. Trzymam kciuki za wszystkich rzucających.