Ciąża to szczególny czas dla całej rodziny. Kobieta nosząca w sobie nowe życie zasługuje na szczególną opiekę i wsparcie od partnera i najbliższych. Często młodzi rodzice nie mogą doczekać się chwili w której dowiedzą się jakiej płci będzie dziecko. Dopiero wtedy mogą skompletować potrzebną wyprawkę, przygotować pokoik i wybierać imię. Niektórzy wolą jednak zaczekać z tym do chwili rozwiązania i mieć niespodziankę. Płci dziecka nie da się zaplanować. Chociaż istnieją różnego rodzaju wróżby mające wskazać czy będzie to chłopiec czy dziewczynka, jedynie ginekolog może określić płeć poprzez badanie USG.

kiedy można określić płeć dziecka

Do 7 tygodnia życia płód jeszcze nie ma wykształconych narządów, a strukturę z której mogą powstać zarówno męskie jak i damskie narządy. Dwa tygodnie później, czyli około 9 tygodnia ciąży u chłopców rozwija się moszna oraz penis dzięki testosteronowi. W przypadku dziewczynek proces rozwoju trwa dłużej o mniej więcej kolejne jeden lub dwa tygodnie. Dopiero w 14 tygodniu jesteśmy w stanie określić płeć podczas badania ultrasonograficznego. Czasami zdarza się jednak, że dziecko ułoży się podczas badania w taki sposób, że narządów zewnętrznych w ogóle nie widać. Niestety, wynik badania może być wątpliwy i w takim przypadku o płci potomka dowiemy się na kolejnej wizycie, kiedy narządy będą lepiej widoczne poprzez ułożenie lub bardziej rozwinięte. Nie ma tu obaw do niepokoju, ponieważ często ciężko jest określić dokładnie początek ciąży. Dużo zależy także od doświadczenia lekarza przeprowadzającego badanie.

Warto wiedzieć, że poza badaniem USG płeć można poznać także poprzez zbadanie płynu owodniowego pobranego z macicy. Służy to jednak przeprowadzaniu poważniejszych badań, które służą diagnozowaniu wad i chorób genetycznych.

jaka będzie płeć dziecka

Lekarz podczas badania pyta się, czy przyszli rodzice chcą wiedzieć jakiej płci będzie ich pociecha – jeśli chcą utrzymać to w tajemnicy usłyszą tylko czy płód rozwija się prawidłowo. Oczywiście sami mogą dokładnie obejrzeć badanie na monitorze, a nawet zabrać do domu pamiątkowy filmik i zdjęcia. Nowoczesny ultrasonograf którego używamy jest bezpieczny zarówno dla mamy jak i dziecka, a dodatkowo charakteryzuje się dużą dokładnością. Pierwsze takie badanie to zawsze szczególna, intymna i wzruszająca chwila dla rodziców, dlatego przykładamy dużą wagę by atmosfera była kameralna i spokojna.

Na stronie http://www.rosemedica.pl/ znajdą Państwo dodatkowe informacje dotyczące badania USG 3D4D, całą ofertę, a także numery telefonów kontaktowych do naszych placówek.