Badania USG (inaczej ultrasonografia) to nowoczesna i skuteczna forma diagnostyki. Na podstawie wyników badań podejmowanie są decyzje dotyczące sposobów leczenia. USG może być wykorzystywane przy diagnostyce, dlatego też medycyna oferuje wiele rodzajów badań USG.

Jednym z podstawowych badań USG jest USG ginekologiczne. Inaczej nazywane transwaginalnym. Wykonywane jest przez lekarza ginekologa. Ma na celu ocenę stanu narządów płciowych. W gabinetach ginekologicznych wykonuje się także USG ciąży. To podstawowe badanie dla każdej kobiety w ciąży. Takie badanie powinno być wykonane minimum trzy razy podczas trwania ciąży. Może być jednak wykonywane częściej. W przypadku ciąży mnogiej nawet co miesiąc. Coraz popularniejsze są także badania USG 3D płotu. Oprócz zbadania stanu zdrowia dziecka pozwala ono na zobaczenie przyszłej mamie swojego dziecka w obrazie 3D.

usg ciążyKolejnym rodzajem badania USG, które każda kobieta powinna wykonywać cyklicznie jest badanie piersi. To najlepsza profilaktyka raka piersi. W przypadku kiedy kobieta odczuwa ból piersi lub wyczuwa jakieś zmiany badanie jest konieczne. Jednak z badaniem piersi nie powinno się czekać aż pojawią się jakieś objawy. Badanie kontrolne powinno być wykonywane cyklicznie przynajmniej raz w roku.

W przypadku panów bardzo ważne jest badanie prostaty oraz jąder. Badanie USG prostaty ma na celu ocenę stanu pęcherza moczowego. Badanie jąder powinno się wykonać przede wszystkim w momencie wyczuwania bólu jąder, ich powiększenia czy wyczuwania guzków. Badania USG to najlepszy sposób profilaktyki pod kątem raka i nowotworów. Dlatego powinno być systematycznie wykonywane zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn.

usg kraków

Kliniki, w których można badania wykonać znajdują się w każdym mieście. Można np. wykonać USG w Krakowie. Klinikę bez problemu można odnaleźć w Internecie. W tym celu wystarczy w wyszukiwarce wpisać hasło „USG Kraków„. Teraz nie pozostaje już nic innego jak zapisać się na wizytę. Trzeba jednak pamiętać, że do każdego badania USG należy się odpowiednio przygotować.