Kwiaciarnia to sklep wyjątkowy – przychodzimy do niego w chwilach ważnych i podniosłych, smutnych, radosnych albo zwyczajnie, gdy chcemy kupić kwiaty do wazonu. Ilość okazji w ciągu roku sprawia, że ruch w biznesie florystycznym praktycznie nie zna pojęcia martwych sezonów, więc większość tego typu sklepów otwarta jest siedem dni w tygodniu.

Dobra kwiaciarnia – co to znaczy?

Ocenianie placówek handlowych dokonywane jest najczęściej przez pryzmat wielkości asortymentu, jego jakości oraz kompetencji i kultury obsługi. W tym względzie kwiaciarnie nie różnią się od innych sklepów, ale aby zyskać i utrzymać szerokie grono klientów kwiaciarnia musi wszystko robić znacznie lepiej, niż przeciętny sklep. Florysta, to nie jest zwykły subiekt wykładający towar i kasujący należność – to artysta, który rozumie potrzeby klienta, zna mowę kwiatów, potrafi tworzyć kompozycje spójne kolorystycznie i fakturowo. Towar, czyli kwiaty i dodatki muszą być najwyższej jakości – szybko więdnące bukiety na pewno nie są dobrą wizytówką kwiaciarni.

Kwiaciarnia modna czy tradycyjna?

Florystyczne trendy modowe są dla właścicieli kwiaciarni bardzo ważnym wyznacznikiem decydującym o zakupach w hurtowni. Wprawdzie klienci dość często zdają się na doświadczenie i gust sprzedawców, ale także składają zamówienia na takie kompozycje, co do których jasno precyzują swoje wymagania w zakresie gatunków i kolorów roślin oraz dodatków. Podążając za modą nie wolno jednak zapominać o przyzwyczajeniach klientów – miłośnikach zwykłych bratków, gerber, goździków czy róż.

kwiaty

Nie tylko kwiat cięty

Większość kwiaciarni w swojej ofercie poza żywymi kwiatami ciętymi ma także kwiaty sztuczne, doniczkowe, sadzonki roślin balkonowych. Znaczącą część przychodów kwiaciarnia zawdzięcza ozdobom z drewna, ceramiki, metalu czy tworzywa. Dobrze sprzedają się świeczniki, stroiki do nich oraz świece. Warto także zainwestować w serwis internetowy kwiaciarni i uruchomić sprzedaż online, a także pocztę kwiatową – dostawę kwiatów pod wskazany adres.

Co najczęściej kupujemy w kwiaciarni?

Najwięcej zamówień klienci kwiaciarni składają na kompozycje okolicznościowe. Są to bukiety na różne okazje: imieniny, śluby, urodziny, jubileusze oraz Dzień Matki, Babci, Nauczyciela. Powszechnym zwyczajem jest zamawianie oprawy kwiatowej na wesela (bukiet ślubny, stroiki do butonierek, dekoracja kościoła, samochodu i sali weselnej), chrzciny, komunie oraz pogrzeby (wiązanki, wieńce, stroiki na trumnę, dekoracja do kaplicy lub kościoła). Na święta wielkanocne czy Boże Narodzenie klienci chętnie zamawiają stroiki na stoły, a w okolicach 1 listopada kwiaciarnie wykonują i sprzedają ogromne ilości stroików nagrobnych.