Aby skontrolować stan włosów i skóry głowy warto wybrać się do trychologa. Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając specjalistę, jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować.

Kim jest trycholog?

Dziedzina nauki zajmująca się schorzeniami włosów i skóry głowy to trychologia. Specjaliści w tej dziedzinie mają za sobą zazwyczaj jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych. Trycholog może być lekarzem, przeważnie dermatologiem, lub tzw. trychologiem kosmetycznym.

Główna różnica polega na tym, że lekarz będzie mieć możliwość wdrożenia leczenia preparatami na receptę. Warto więc mieć to na uwadze wybierając specjalistę. Wiele zależy od tego, z jakim problemem udajemy się do trychologa.

Najczęstszą przyczyną jest nadmierne wypadanie włosów. Ten problem dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety np. z przyczyn hormonalnych. Inne dolegliwości, które mogą wymagać konsultacji trychologicznej to swędzenie, pieczenie, łojotok czy nadmierne złuszczanie się skóry głowy. Może się okazać, że szybka diagnoza będzie mniej kosztowna niż stosowanie różnych kosmetyków metodą prób i błędów.

Jak wygląda konsultacja trychologiczna?

Podstawowym elementem wizyty jest oczywiście szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta i zgłaszanych dolegliwości, następnie trycholog wykonuje badania specjalistyczne. Najczęściej wykonywane badania to trichoskopia, analiza pierwiastkowa włosa i trichogram.

Trichoskopia polega na wykonaniu serii zdjęć skóry głowy z dużym przybliżeniem. Analizuje się zazwyczaj stan skóry na skroniach, potylicy i nad czołem. Na tej podstawie specjalista ocenia co może powodować nadmierną utratę włosów u pacjenta. Coraz częściej do analizy stanu skóry głowy wykorzystuje się specjalistyczne kamerki trychologiczne.

Analiza pierwiastkowa włosa pozwala ocenić czy pacjent stosuje odpowiednią dietę, a substancje odżywcze są odpowiednio przyswajane przez organizm. Bardziej inwazyjnym badaniem jest trichogram – pobiera się około 100-150 włosów, które następnie poddawane są analizie mikroskopowej.

Jak przygotować się do badania u trychologa?

Konsultacja trychologiczna w Gdańsku nie wiąże się z wykonywaniem inwazyjnych badań. Warto jednak zastosować się do kilku zasad, by badanie było miarodajne.

Przede wszystkim, powstrzymaj się od mycia głowy na co najmniej 24 godziny przed wizytą. Nie należy stosować żadnych kosmetyków, a po farbowaniu trzeba odczekać co najmniej 7 dni. Warto również rozważyć wykonanie podstawowego pakietu badań np. morfologii, hormonów tarczycy, hormonów płciowych czy poziomu witamin.