Kiedy rodzice dowiadują się, że ich pociecha przyjdzie na świat z szeregiem dysfunkcji, które będą wpływały na zaburzenia rozwoju, zastanawiają się, czy mogą jej w jakiś sposób pomóc. Rokowania w przypadku wcześnie podjętej wielokierunkowej rehabilitacji i fizjoterapii dają nadzieję na skuteczne wspomaganie rozwoju na wielu płaszczyznach. W jaki sposób powinna wyglądać rehabilitacja dzieci?

Rehabilitacja dzieci

Rehabilitacja dzieci powinna być podjęta już na jak najwcześniejszym etapie. Trzeba zdać sobie sprawę, że każde dziecko jest inne i będzie potrzebowało innego wsparcia. Dlatego nieocenioną pomocą są lekarze pediatrzy oraz specjaliści w dziedzinie rehabilitacji i fizjoterapii maluchów w takimi właśnie deficytami. Pomogą oni zaplanować to, co można wykonywać z dzieckiem w domu, a także ułożą strategię działania na pierwsze miesiące i lata.

Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie pobudzanie malucha do aktywności, zarówno jeżeli chodzi o ruch, jak i inne płaszczyzny rozwoju. Tylko taka intensywna stymulacja pozwoli mu osiągnąć optymalne wyniki w strefie intelektualnej, ruchowej, emocjonalnej czy społecznej.

Rehabilitacja ruchowa dzieci

Rehabilitacja ruchowa

Dzieci potrzebują stymulacji rozwoju ruchowego przez intensywną rehabilitację. Jest tak między innymi ze względu na to, że rozwój ruchowy ma wpływ także na inne strefy, ponieważ pozwala eksplorować otoczenie. Sprawność w kwestii ruchu to większa samodzielność, a także możliwość późniejszej interakcji z rówieśnikami. W pierwszej kolejności lekarz specjalista będzie musiał zbadać warunki osobiste dziecka, między innymi jego napięcie mięśniowe, ponieważ od tego zależy kierunek, forma i intensywność rehabilitacji. Każdy etap, począwszy od podnoszenia główki, poprzez przewracanie się, raczkowanie, aż do pionizacji i chodzenia wymaga o wiele silniejszego wsparcia niż w przypadku dziecka zdrowego. Nie wolno się jednak poddawać, ponieważ dzięki ciężkiej pracy można naprawdę osiągnąć bardzo dobre wyniki. Więcej informacji na temat rodzajów rehabilitacji dzieci znajdziesz tutaj.

W domu rodzice mogą wiele zrobić już podczas zwyczajnych czynności, takich jak mycie czy ubieranie. Specjalista nauczy, jak codziennie wplatać w te zajęcia różne elementy rehabilitacji. Także ukierunkowana zabawa odgrywa ogromne znaczenie. Współpraca rodzica ze specjalistami to klucz do sukcesu. Przykładem pracy w domu może być pobudzanie sprawności rąk malucha poprzez manipulowanie prostymi przedmiotami, takimi jak zabawki czy też przedmioty codziennego użytku. Nigdy nie należy bagatelizować konieczności domowego wspierania działalności rehabilitantów w środku.

Oczywiście rehabilitacja dzieci nie ogranicza się do sfery ruchu. Równie ważna jest współpraca z logopedą czy psychologiem. Trzeba więc podkreślić konieczność codziennej ciężkiej pracy w domu i w ośrodku, co przyniesie najlepsze rezultaty.