Drewniane podłogi powróciły z wielkim hukiem. Nic dziwnego, bo po wielu latach mody na kiepskiej jakości i mało trwałe panele, to znowu drewno jest wyznacznikiem najnowszych trendów. Coraz więcej osób decyduje się na drewno w domu. Kiedy kolor i rodzaj drewna zostaną wybrany, pojawia się pytanie o to, w jaki sposób ułożyć deski.

Wzór angielski prosty

To najpopularniejszy wzór, jaki stosuje się przy układaniu drewna. Deski układane są równolegle względem siebie. Taki sposób montowania desek jest bardzo prosty oraz zawsze prezentuje się minimalistycznie i z klasą. Jest to idealna opcja dla osób, które bardziej skomplikowane wzory mogą przytłaczać.

Wzór angielski diagonalny

Tak samo we wzorze angielskim prostym i tutaj deski układa się równolegle do siebie. Jedyną różnicą jest to, że parkiet układa się pod kątem 45 stopni względem ściany. Taki wzór nadal prosty i klasyczny prezentuje się dużo bardziej wytwornie.

Jodełka

Jodełka to bardzo popularny wzór, który głównie spotykany jest w starych kamieniach. Deski układa się pod skosem. Mogą być pojedyncze lub podwójne. W przypadku jodełki francuskiej każda deska jest przecięta pod kątem 45 stopni. Dzięki czemu uzyskany efekt jest bardziej wyrazisty.

Cegiełka

Równie popularny wzór podłogowy. Każdą deskę przesuwa się o połowę deski poprzedniej. W ten sposób można uzyskać bardzo elegancki parkiet. Przy stosowaniu tego wzoru najlepiej zdecydować się na minimalistyczną aranżację wnętrza.

Wzór koszyczkowy

Deski ułożone są naprzemiennie w sposób, który tworzy kwadraty. Dzięki temu efektowi na podłodze tworzy się wzór przypominający szachownicę. Taki geometryczny wzór nadaje pomieszczeniu pewnego ładu.

Znalezienie idealnego wzoru nie jest zadaniem łatwym. Pocieszające jednak jest to, że niezależnie od wybranego wzoru, każdy z nich zawsze będzie prezentować się klasycznie. W razie jednak wątpliwości zawsze można poradzić się pracowników firmy Floorzone, którzy dzięki swojemu doświadczeniu pomogą wybrać najlepsze deski oraz doradzą najodpowiedniejszy wzór.