Odpowiednia profilaktyka zdrowotna pomaga zapobiegać rozwojowi wielu chorób. Każda kobieta powinna regularnie odbywać wizyty u lekarza ginekologa, aby mieć całkowitą pewność, że nic jej nie zagraża. Bez względu na wiek możemy borykać się z wieloma różnymi kobiecymi dolegliwościami, o których piszemy w poniższym artykule.
Najczęstsze dolegliwości ginekologiczne
Najczęściej kobiety zgłaszają się do lekarza ginekologa z powodu problemów, które dręczą je podczas menstruacji. Nieregularne miesiączki, ból brzucha i innych części ciała, często dotkliwie utrudnia normalne funkcjonowanie. Powodów takich problemów może być wiele, a wśród najpopularniejszych warto wyróżnić: zaburzenia hormonalne lub nadżerki.
Według ogólnie dostępnych statystyk co druga Polka, która choruje na raka szyjki macicy, umiera. Pomimo wielu kampanii społecznych, stałych alarmów ze strony lekarzy kobiety nadal zapominają o prawidłowej profilaktyce. Przeważnie przychodzimy do lekarza specjalisty, dopiero gdy coś nas boli. W wielu przypadkach okazuje się, że jest za późno na to, aby powstrzymać rozwój rozpoznanej choroby, dlatego tak ważne są regularne badania cytologiczne. Badanie powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku, aby ustalić, czy towarzyszy nam ryzyko powstania stanów chorobowych.
Kolejną chorobą, która często dotyka kobiety, jest endometrioza, która bez odpowiedniego leczenia może nieść za sobą wiele przykrych skutków takich jak:
– problemy z zajściem w ciąże,
– bolesne miesiączki,
– częste bóle podbrzusza,
– zaparcia, biegunki
oraz wiele innych dolegliwości, które odpowiednio wcześniej wykryte, możemy wyeliminować.
Bez względu na to, gdzie mieszkamy, możemy skorzystać z pomocy. Ginekolog Kraków, Warszawa, Poznań — w każdym mieście funkcjonują prywatne oraz publiczne klinik zdrowotne, które zatrudniają specjalistów. Lekarz ginekolog postawi odpowiednią diagnozę oraz wykona badanie USG.
Jeżeli obawiamy się pierwszej wizyty, a zależy nam na odpowiedzialnej antykoncepcji, zawsze możemy wybrać się do kobiety — ginekolog w Krakowie. Pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto zadbać o regularne badania.
Najnowsze komentarze