utworzone przez Malwina | 20 września 2021 | Zdrowie
Aby skontrolować stan włosów i skóry głowy warto wybrać się do trychologa. Dowiedz się na co zwrócić uwagę wybierając specjalistę, jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować.
Kim jest trycholog?
Dziedzina nauki zajmująca się schorzeniami włosów i skóry głowy to trychologia. Specjaliści w tej dziedzinie mają za sobą zazwyczaj jedną z dwóch ścieżek edukacyjnych. Trycholog może być lekarzem, przeważnie dermatologiem, lub tzw. trychologiem kosmetycznym.
Główna różnica polega na tym, że lekarz będzie mieć możliwość wdrożenia leczenia preparatami na receptę. Warto więc mieć to na uwadze wybierając specjalistę. Wiele zależy od tego, z jakim problemem udajemy się do trychologa.
Najczęstszą przyczyną jest nadmierne wypadanie włosów. Ten problem dotyka nie tylko mężczyzn, ale również kobiety np. z przyczyn hormonalnych. Inne dolegliwości, które mogą wymagać konsultacji trychologicznej to swędzenie, pieczenie, łojotok czy nadmierne złuszczanie się skóry głowy. Może się okazać, że szybka diagnoza będzie mniej kosztowna niż stosowanie różnych kosmetyków metodą prób i błędów.
Jak wygląda konsultacja trychologiczna?
Podstawowym elementem wizyty jest oczywiście szczegółowy wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta i zgłaszanych dolegliwości, następnie trycholog wykonuje badania specjalistyczne. Najczęściej wykonywane badania to trichoskopia, analiza pierwiastkowa włosa i trichogram.
Trichoskopia polega na wykonaniu serii zdjęć skóry głowy z dużym przybliżeniem. Analizuje się zazwyczaj stan skóry na skroniach, potylicy i nad czołem. Na tej podstawie specjalista ocenia co może powodować nadmierną utratę włosów u pacjenta. Coraz częściej do analizy stanu skóry głowy wykorzystuje się specjalistyczne kamerki trychologiczne.
Analiza pierwiastkowa włosa pozwala ocenić czy pacjent stosuje odpowiednią dietę, a substancje odżywcze są odpowiednio przyswajane przez organizm. Bardziej inwazyjnym badaniem jest trichogram – pobiera się około 100-150 włosów, które następnie poddawane są analizie mikroskopowej.
Jak przygotować się do badania u trychologa?
Konsultacja trychologiczna w Gdańsku nie wiąże się z wykonywaniem inwazyjnych badań. Warto jednak zastosować się do kilku zasad, by badanie było miarodajne.
Przede wszystkim, powstrzymaj się od mycia głowy na co najmniej 24 godziny przed wizytą. Nie należy stosować żadnych kosmetyków, a po farbowaniu trzeba odczekać co najmniej 7 dni. Warto również rozważyć wykonanie podstawowego pakietu badań np. morfologii, hormonów tarczycy, hormonów płciowych czy poziomu witamin.
utworzone przez Malwina | 16 lipca 2020 | Zdrowie
Lato to czas zwiewnych sukienek, krótkich spodenek oraz odsłoniętych nóg. Jest to ostatni moment, by przeprowadzić zabieg depilacji laserowej, która pozwoli cieszyć się piękną, gładką skórą. Co trzeba wiedzieć o depilacji laserowej? (więcej…)
utworzone przez Malwina | 16 kwietnia 2020 | Zdrowie
Przyłbice ochronne doskonale sprawdzają się jako środek ochronny przed koronawirusem. Oczywiście należy pamiętać, że stosowanie środków zabezpieczających nie daje stuprocentowej pewności tego, że uda nam się uniknąć zakażenia. Jest to jednak skuteczna „tarcza”, która zmniejsza ryzyko przedostania się patogenów chorobotwórczych. Pewne jest więc to, że zmniejsza ona poziom ryzyka, a więc jest warta stosowania. Dodatkowym atutem jest fakt, że chroni nie tylko nos i usta, tak jak maseczka przeciwwirusowa. Ogromną rolę odgrywa tutaj osłona oczu. (więcej…)
utworzone przez Malwina | 25 lutego 2020 | Zdrowie
Obecnie mnóstwo kobiet chcących cieszyć się pięknym wyglądem coraz częściej korzysta z usług kosmetycznych. Wśród wielu wykonywanych zabiegów ogromną popularnością cieszy się makijaż permanentny. (więcej…)
utworzone przez Malwina | 20 grudnia 2019 | Zdrowie
Każda dieta – niezależne czy opiera się na wegetarianizmie, czy też na produktach wysokobiałkowych – utrzymuje, że jedzenie po 18 jest wykluczone, ponieważ wtedy organizm gromadzić zaczyna tkankę tłuszczową i w żadnym wypadku się nie schudnie. Czy faktycznie post po 18 ma aż tak duży wpływ na zdrowie, czy może jednak jest w tym nieco fałszu?
Jaka jest prawda?
Jak łatwo można się domyślić, zakaz jedzenia po 18 nie ma wiele wspólnego z prawdą. To prawda, nie powinno się jeść na noc, ponieważ ma to negatywny wpływ na wagę, tkankę tłuszczową i ogólnie pojęte zdrowie. Żaden uznany dietetyk jednak nigdy nie powie, że godziną graniczną jest 18. Dlaczego? Ponieważ to nie od zegarka zależy czas niejedzenia, lecz od tego, kiedy się dany człowiek kładzie spać.
Przyjmuje się powszechnie, że ostatni posiłek powinien nastąpić maksymalnie do około 2-3 godzin przed snem. W takim wypadku, jeśli ktoś kładzie się spać o 23, może zjeść nawet o 21 ostatni posiłek. Jak zatem widać, jeśli miałby zjeść o 18 i położyłby się spać o 23, z całą pewnością obudziłby się w nocy i podjadał z lodówki, a tym samym łamałby tak ciężko wypracowaną dietę. I właśnie z takich niedomówień często biorą się problemy u osób będących na diecie.
utworzone przez Malwina | 26 kwietnia 2019 | Lifestyle, Zdrowie
Bankiet jest wystawnym i eleganckim przyjęciem, zazwyczaj organizowanym przez osoby prywatne lub firmy. Co zrobić, aby aranżacja miejsca bankietowego była ładna i efektowna? Jak ustawić stoły bankietowe i gdzie je znaleźć?
(więcej…)
Najnowsze komentarze